Łaty i kontrłaty impregnowane
Występuje w rozmiarze 38x58mm, długość 4m
Występuje w rozmiarze 24x48mm, długość 4m
W ofercie posiadamy wysokiej klasy drewno lite KVH oraz drewno klejone BSH. Drewno KVH jest produktem ściśle definiowanym przez normy, co gwarantuje określoną jakość. Drewno jest czterostronnie obrabiane z frezowanymi kantami. Oferowane przez nas drewno BSH reprezentuje również wysoką klasę produktu, dzięki wielowarstwowemu klejeniu i heblowaniu powierzchni.
Deski boazeryjne są oszlifowane i przygotowane do bezpośredniego malowania. W ofercie posiadamy 2 grubości: 14mm i 19mm. Całkowita szerokość deski łącznie z piórem to 121mm.
podbitka 19mm:
podbitka 14mm:
Więźba krokwiowo-jętkowa – stosowana jest tam gdzie rozpiętość między ścianami zewnętrznymi jest większa niż 7,0 m, stosowanie więźb krokwiowych przestaje być ekonomiczne dlatego że dla zapewnienia odpowiedniej sztywności konstrukcji więźby należałoby stosować krokwie o bardzo dużych przekrojach. Zamiast tego projektuje się więźby, w których każda para krokwi rozparta jest mniej więcej w połowie ich długości poziomym elementem zwanym jętką. Dzięki takiemu rozwiązaniu można wykonywać dachy o rozpiętości nawet 11,0 m o prze-kroju krokwi podobnym do dachów o konstrukcji krokwiowej. W więźbach krokwiowo-jętkowych podobnie jak w krokwiowych wszystkie obciążenia przekazywane są na ściany zewnętrzne budynku.
Więźba płatwiowo-kleszczowa – taką konstrukcję stosuje się wtedy, gdy rozpiętość dachu przekracza 11,0 m. Konstrukcja tego typu różni się bardzo zarówno od krokwiowej jak i krokwiowo-jętkowej: – podpory dla krokwi nie tworzą tylko murłaty ale dodatkowo krokwie podparte są mniej więcej w połowie rozpiętości na płatwiach górnych płatwie podparte są słupkami stojącymi na płatwiach stopowych lub bezpośrednio na stropie. Taka cała konstrukcja podpierająca krokwie, składająca się z płatwi i słupów nosi nazwę ściany stolcowej całość konstrukcji więźby dachowej usztywniają poziomo kleszcze – podwójne belki wiążące końce słupów z opartymi na nich krokwiami. Kleszcze montuje się co trzecią lub czwartą parę krokwi i takie wiązary noszą nazwę wiązarów głównych, w odróżnieniu od pośrednich, w których krokwie jedynie opierają się na płatwiach.
W dachach o konstrukcji płatwiowo-jętkowej większe obciążenia przekazywane są na strop ostatniej kondygnacji niż na ściany zewnętrzne. Takie rozwiązanie konstrukcji więźby dachowej wpływa korzystnie na stabilność i wytrzymałość dachu, ale wymaga zaprojektowania odpowiednio wytrzymałego stropu.
Istotnym naszym produktem są wiązary prefabrykowane łącząne płytkami kolczastymi z technologii MITEK.
Dzięki technologii płytek kolczastych można wykonywać konstrukcje dachowe z litego drewna. Pozwala ona na to, że więźba dachowa na dom jednorodzinny czy wiązary na duży budynek mogą być wykonane w naszym dziale prudkcji. Płytka kolczasta to łącznki do prefabrykacji konstrukcji litego drewna. Jest to blacha o grubości 1 – 2 mm, w której zostały wytłoczone z jednej strony kolce o wysokości 1 – 2 cm. W momencie, gdy w dołożone do siebie elementy tarcicy wprasuje się z obu stron takie płytki, powstaje mocne i trawałe połączenie.
Dzięki zastosowaniu płytek kolczastych można uzsykać z litego drewna niemal dowolny kształt. Konstrukcje te są doskonałym rozwiązaniem zarówno w domach z poddaszem nieużytkowym jak i z podaszem meszkalnym. W domach z podaszem nieużytkowym wiązary stanowią również konstrukcję stropu, daje to ogormne oszczędności w porownaniu do konstrukcji ze stropem żelbetonowym. Wiązary operają sie tylko na ścianach zewnętrznych, dzięki temu przestrzeń domu mozna swobodnie zagospodarować.Zastosowanie wiązarów z płytkami kolczastami przy podaszach mieszklanych pozwala na uzyskanie przestrzeni bez słupów, dzięki temu mozna swpobodnie podzielić powierzchnię mieszkalną. Wyeliminowanie stropu betonowego przez wykorzystanie prasa dolnego wiązarów przynosi duże obiżenie kosztów budowy i znaczne przyspieszenie prac. Można również wykonać wiązary o rozpiętości 30 m, które znajdują zastosowanie w takich obiektach jak:
Wiązary mogą również tworzyć konstrukcję ścian, mozna budować gotowe hale drewniane do rozpiętości 30m bez podpory. Wiązary prefabrykowane wykonywane są z szuszonej tarcicy, jest to drewno ściśle odpowiadające polskiej normie budowlanej. Drewno to nie powoduje zawilgocenia wełny mineralnej, szuszenie termiczne tarcicy daje odporność na grzyby, pleśnie i insekty, które w mokrym drewnie znajdują bardzo dobre warunki rozowojowe.
Tarcica zanim zostane użyta przechodzi klasyfikację pod względem wytrzymałości. Na tej podstawie zalicza się ją do odpowiedniej klasy, które oznacza się literą "C". Za punkt wyjścia należy przyjąć parametry wytrzymałościowe wynikające z danej klasy, dlatego istotne jest, by użyty materiał był zgodny z projektem budowlanym.